معرفی کتاب: خدا و فیزیک مدرن

? نام کتاب: “خدا و فیزیک مدرن”
❇️ نویسنده: پل دیویس
❇️ مترجم: علی اندیشه
❇️ ناشر: سروش

? درباره کتاب:

? نویسنده در کتاب «خدا و فیزیک مدرن» مسائل فلسفی متعددی را به بحث می‌کشد. او می‌کوشد دیدگاه های محصول فیزیک جدید (بعد از نظریه نسبیت و نظریه کوانتم) را برای درک ماهیت باورهای دیرینی که تاکنون صرفاً دینی و فردی تلقی می‌شده، تشریح کند.

? ویژگی آثار دیویس، از جمله کتاب حاضر، ناشی از تبحر او در ساده سازی مفاهیم پیچیده علمی است که آن‌ها را برای جمع بسیاری از علاقمندان غیر متخصص نیز جذاب کرده است. فصولی از کتاب مزبور هم که استاد علی اندیشه از ترجمه آلمانی اثر به فارسی برگردانده‌اند این ویژگی را به روانی با خود دارد.

? این کتاب کاملا بی طرفانه و در نهایت صراحت و صداقت نوشته شده است که از روحیه حقیقت جویی نویسنده خبر می‌دهد. روانی مطالب و سبکی سبک در نگارش نیز از امتیازات دیگر کتاب است. در ترجمه هم سعی شده است جملات و مفاهیم با همان روش به فارسی برگردانده شود و پیچیدگی طبیعی مطالب، که خواه ناخواه در خود موضوع سنگین کتاب نهفته است، افزایش نیابد و نقض غرض نشود.

? در کتاب «خدا و فیزیک مدرن» درباره دین صحبت نمی‌شود، بلکه درباره مسائلی که دین در گذشته با آن‌ها درگیر بوده است، گفت‌وگو به میان می‌آید. با این وجود این کتاب، کتاب ساده علوم طبیعی نیست، بلکه درباره علوم طبیعی و تمام مسائل پیوسته بدان است.

? مخاطب این کتاب در درجه اول خواننده ای است که هیچ گونه اطلاعاتی در زمینه علوم طبیعی ندارد، خواه مذهبی باشد یا نباشد. محور اصلی مطالب کتاب در چهار سوال مهم مربوط به حیات تشکیل می‌دهد که عبارتند از اینکه چرا قوانین طبیعی همان گونه که ما آن‌ها را فهمیده‌ایم هستند؟ چرا جهان از همان ماده اولیه شکل دهنده‌اش تشکیل شده است؟ این ماده اولیه چگونه به وجود آمده است؟ نظم و نظام موجود در جهان از کجاست و چگونه پیدا شده است؟

و در پایان کتاب نیز، اولین پاسخ‌های ملموسی که متکی بر درک فیزیک دانان از طبیعت است، به سوال های فوق داده شده است.

? نویسنده کتاب، پل دیویس فیزیکدان انگلیسی الاصل استاد دانشگاه دولتی آریزونای آمریکا و مدیر «مرکز مفاهیم بنیادی در علم» است. زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی او کیهان شناسی و زیست شناسی است و کشفیاتی در فیزیک جدید دارد که جوایز علمی تمپلتون، مدال کلوین و جایزه فارادی را برای او به ارمغان آورده است.

کتاب حاضر در ۶ بخش تدوین شده است:
? علوم طبیعی و دین در دنیایی بی ثبات
? پیدایش جهان
? آیا خدا کائنات را به وجود آورده است؟
? چرا جهان به وجود آمده است؟
? زندگی چیست؟
? جزءنگری و کل نگری و روح و روان

تلگرام

اینستاگرام

 

1 comment for “معرفی کتاب: خدا و فیزیک مدرن

  1. عاطفه
    سپتامبر 8, 2018 at 2:40 ق.ظ

    لینکه دانلودش کجاست پس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *