معرفی کتاب: آداب روزانه

عنوان: آداب روزانه

تالیف: میسن کاری

مترجم: مریم مؤمنی

ناشر: نشر ماهی

درباره کتاب:

«آداب روزانه» شرح احوال و عادات کاری یکصد و شصت و یک آدم مشهوری است که در طول زندگی‌شان کارهای بزرگ کرده‌اند، خلاقیت خود را به کار گرفته‌اند و آثار مهمی برای بشر به جا گذاشته‌اند. این صد و خرده‌ای نفر مجموعه‌ آدم‌هایی هستند که میسون کاری سراغ زندگی‌نامه‌ها، شرح حال‌ها، مصاحبه‌ها و خلاصه منابع مربوط به آن‌ها رفته تا بتواند شرحی مختصر از خلق و خویشان به دست دهد. بین این آدم‌ها هم نویسنده پیدا می‌شود، هم هنرمند و فیلسوف، هم موسیقیدان و نقاش و مجسمه‌ساز، هم کارگردان فیلم و هم دانشمند. در این مجموعه، هم از آدم‌های معروف چند قرن گذشته می‌شود ردی پیدا کرد و هم از بزرگان معاصر.

 

معرفی کتاب: فلسفه به وقت سه صبح

عنوان: فلسفه به وقت سه صبح

تالیف: ریچار مارشال

مترجم: مهدی رعنائی

ناشر: ترجمان علوم انسانی

درباره کتاب:

شعار نشریه اینترنتی تری.ای. ام یا سه صبح این است: «هرچه که باشد، ما علیه آنیم». شهرت این نشریه در میان فیلسوفان بیش از هرچیز به خاطر مصاحبه­های جالبش با برخی از شناخته ­شده ­ترین فیلسوفان یا شارحان است.

مصاحبه ­های پیش رو طیف گسترده ای از موضوعات و افراد را شامل می شود، از فیلسوفان تثبیت شده ­ای مانند رابرت استالنیکر، تیموتی ویلیامسن و کیت فاین، تا راک­استارهای جدید جهان فلسفه مانند جیسن استنلی و سوزانا سیگل و روشنفکران چپ­ گرای پرسروصدایی مانند برایان لایتر. اما اهمیت این مصاحبه ­ها تنها به خاطر مصاحبه ­شونده نیست، گاه اهمیت موضوع باعث شده است تا ریچارد مارشال، مصاحبه کننده، به سراغ کسانی برود که چندان مشهور نیستند یا مساهمت­ های بنیان­ برافکنی نداشته ­اند، اما بهتر از هر متخصص دیگری می­توانند دربارۀ موضوعی بسیار مهم سخن بگویند. این کتاب شامل ۱۲ مصاحبۀ ریچارد مارشال با فیلسوفان پیشرو معاصر است که توسط مهدی رعنایی به فارسی برگردانده شده است.

 

معرفی کتاب: اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟

عنوان: اینترنت با مغز ما چه می‌کند؟

تالیف: نیکلاس کار

مترجم: محمود حبیبی

ناشر: گمان

درباره کتاب:

«آیا اینترنت ما را احمق می‌کند؟» پرسشی که نیکلاس کار مطرح کرد، تلنگری بود برای آغاز یکی از مهم‌ترین بحث‌های دوران ما: وقتی که داریم از مواهب اینترنت لذت می‌بریم، آیا در واقع داریم توانایی‌مان را برای خواندن و تفکر عمیق فدا می‌کنیم؟
نیکلاس کار، در این کتاب با تکیه بر دامنهٔ وسیعی از مطالعات تاریخی و علمی تلاش می¬کند تا تاثیرات شناختی اینترنت را بر ذهن انسان بکاود و پیامدهای فکری و فرهنگی آن را برایمان روشن‌تر کند.
او توصیف می‌کند که چگونه تفکر انسان طی قرن‌ها از طریق «ابزارهای ذهن» شکل گرفته است: از الفبا گرفته تا نقشه‌ها، نشریات چاپی، ساعت و کامپیوتر و چطور هر کدام از اینها بر شیوهٔ ادارک ما از جهان تاثیر گذاشته‌اند. او سپس با شرحی جالب توجه از کشفیات جدید در علم عصب‌شناسی نشان می‌دهد که مغز ما در واکنش به تجربه‌هایمان تغییر می‌کند. یعنی فناوری‌هایی که ما برای یافتن، ذخیره و اشتراک اطلاعات استفاده می‌کنیم مسیرهای عصبی مغز ما را تغییر می‌دهند.
نیکلاس کار به کمک بینش‌های متفکرانی از افلاطون گرفته تا مک لوهان، این اندیشه را مطرح می‌کند که هر نوع فناوری اطلاعات، اصول خاص خودش را دارد یعنی مجموعه ای از پیش فرض‌ها دربارهٔ ماهیت دانش و هوشمندی. او شرح می‌دهد که چطور کتاب‌های چاپی به تمرکز و توجه بیشتر ما کمک کردند و موجب رشد تفکر عمیق و خلاق شدند. اما اینترنت، برعکس، ما را عادت داده است که لقمه‌های کوچک اطلاعات را به‌سرعت و بدون تمرکز و توجه از منابع متعدد گردآوری کنیم.
اصول اینترنت همان اصول صاحبان صنایع است: سرعت و کارایی، بهره وری در تولید و مصرف. ما روز به روز مهارتمان در نگاه اجمالی به مطالب و مرور سریع اطلاعات بیشتر می‌شود اما آنچه از دست می‌دهیم توانایی‌مان برای تمرکز، تفکر و تامل است.
در جهان امروز که فناوری اطلاعات با سرعتی خیره کننده به پیش می‌تازد و در میانهٔ مسابقهٔ شتابان همگامی با فناوری‌های روز، این کتاب دعوتی است به توقفی کوتاه و تامل در مسیری که تا کنون طی کرده‌ایم و راهی که پیش رو داریم.

 

معرفی کتاب: کمدی منطق

عنوان کتاب: كمدی منطق (زندگینامه برتراند راسل)، سفری حماسی در پی حقیقت 

تألیف : آپوستولوس دوكسياديس , كريستوس پاپا ديميتريو

ترجمه: امیرحسین اصغری

ناشر: فاطمی

درباره کتاب: برتراندراسل ، قهرمان اصلي كمدي منطق ، يكي از بزرگ ترين فلاسفه ي معاصر، يكي از شاخص ترين جستجوگران يقين مطلق و يكي از شناخته شده ترين پايه گذاران مباني رياضيات است. كمدي منطق به همان تعبير كمدي است كه اثر بزرگ دانته ، كمدي الهي ، كمدي است: سفري از تاريكي به روشني. كمدي منطق رماني تاريخي است كه قهرمانان اصلي آن ، راسل ، كانتور ، فرگه ، هيلبرت ، گودل و ويتگنشتاين مسيري بيسيار ناهموار را براي دست يابي به حقيقت طي مي كنند، مسيري كه بعضي از آن ها را به مرز جنون مي كشاند، و بعضي را از مرز مي گذراند. اما داستان پاياني خوش دارد.